Zaznacz stronę

W Polsce z powodzeniem funkcjonuje przynajmniej kilkadziesiąt parabanków, które zajmują się udzielaniem szybkich pożyczek. Produkty przez nie oferowane zmieniają się i ewoluują nie tylko wraz ze wzrostem konkurencji, ale również wraz ze wzrostem oczekiwań klientów oraz potencjalnych klientów.

Kiedy na polski rynek wkroczyły pierwsze parabanki, my jako konsumenci byliśmy zadowoleni, że w ogóle mamy szansę uzyskać finansowanie poza bankiem. Oferta parabanków obejmowała wówczas jedynie pożyczki krótkoterminowe, zazwyczaj przy 30-dniowym okresie spłaty oraz opiewały na niewielkie sumy. Jednak dla osób, które nie mogły uzyskać z jakiegoś powodu finansowania w drodze tradycyjnego kredytu bankowego, rozwiązanie to było wybawieniem. Wraz ze wzrostem zainteresowania pożyczkami pozabankowymi liczba firm, które wkraczały na rynek zaczęła drastycznie wzrastać. Dla nas jako klientów to dobrze, ponieważ rodzi instytucję konkurencji wśród tych jednostek.

W praktyce oferty stają się coraz korzystniejsze finansowo. Doszliśmy do tego momentu, w którym parabanki oferują nam pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo, a okres spłaty wydłuża się. Większość firm specjalizujących się w udzielaniu szybkich chwilówek on line wprowadziła instytucję i możliwość przedłużenia terminu spłaty takiego zobowiązania. Oczywiście, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść jednak jest to rozwiązaniem zdecydowanie lepsze niż postępowanie upominawcze i windykacyjne, które może być wszczęte dość szybko przez parabank w sytuacji, w której nie spłacimy pożyczki w wyznaczonym terminie i nie skontaktujemy się z naszym pożyczkodawcą.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu chwilówki warto jednak zorientować się czy wybrany przez nas pożyczkodawca aby na pewno oferuje swoim klientom możliwość przedłużenia terminu spłaty pożyczki. Warto zrobić to nawet wówczas, kiedy jesteśmy na 99% pewni, że zobowiązanie spłacimy w terminie. Są sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i również na takie sytuacje warto się przygotować.

Warto również wiedzieć, że różne parabanki oferują różne terminy przesunięcia spłaty zobowiązania. Niektóre umożliwiają to tylko na czas, na jaki pierwotnie zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe, inne pozwalają zrobić to aż trzykrotnie. Jednak pamiętajmy, za każde przedłużenie terminu spłaty zapłacimy z własnej kieszeni. I to nawet jeżeli zaciągamy pierwszą zupełnie darmową pożyczkę. Darmowa jest on bowiem tylko wówczas, jeżeli spłacimy ją w wyznaczonym terminie.

Źródło: pozyczka-na-chwile.pl